قوانین


centered image

 

بخش اول- ضوابط کلی

قسمت اول- مواد و شرایط عمومی

الف- تعاریف

ب- حریم خصوصی اطلاعاتی

پ- مالکیت فکری بوتیسون

ج- شیوه حل و فصل اختلافات

قسمت دوم- ضوابط و شرایط مربوط به کاربران مشتری

قسمت سوم- ضوابط و شرایط مربوط به کابران راننده

قسمت چهارم- ضوابط و شرایط مربوط به کابران فروشنده

 

افرادی که قصد استفاده از خدمات بوتیسون را دارند، لازم است این ضوابط و مقررات را به طور کامل مطالعه و سپس اقدام به عضویت و یا ثبت درخواست خود درسامانه بوتیسون نمایند. عضویت و ثبت نام جهت استفاده از خدمات بوتیسون در سایت و برنامه بوتیسون به منزله قبول و آگاهی کلیه کاربران اعم از مشتریان و رانندگان و فروشندگان نسبت به ضوابط و شرایط خدمات مورد درخواست می‌باشد. لازم به ذکر است که کاربران با ثبت درخواست خدمات و یا عضویت در سامانه بوتیسون، اعلام می‌نمایند که کلیه ضوابط و مقررات را مطالعه نموده و ملتزم به آن می‌باشند و طبق ماده ۱۰ قانون مدنی با ثبت درخواست در سامانه در واقع قراردادی بین کاربر و شرکت بوتیسون منعقد گردیده که طرفین طبق ضوابط و مفاد ذیل متعهد به آن می‌باشند. کاربر با ثبت درخواست در سامانه در واقع تعهد خود به این قرارداد و مفاد آن را اعلام و امضاء می‌نماید. لذا هرگونه ادعایی مبنی بر بی‌اطلاعی نسبت به ضوابط مسموع نمی‌باشد و شرکت بوتیسون در این خصوص مسئولیتی ندارد. 

همچنین کاربر باید توجه نماید که این ضوابط و مقررات در طول زمان قابل تغییر است و این تغییرات در پایگاه اینترنتی، برنامه و سامانه بوتیسون به روزرسانی می‌گردد، لذا مسئولیت مطالعه و آگاهی از این تغییرات بر عهده کاربران اعم از راننده و مشتری و فروشنده می‌باشد. 

شرکت بوتیسون در طراحی سامانه فروش و حمل و نقل مرسولات و تابع قوانین جمهوری اسلامی از جمله و نه محدود به قانون تجارت الکترونیک، قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، قوانین راهنمایی و رانندگی و کلیه ضوابط و مقررات مندرج در سامانه بوتیسون می‌باشد. 

 

بخش اول- ضوابط کلی

قسمت اول- مواد و شرایط عمومی

الف- تعاریف

بوتیسون: نام تجاری متعلق به شرکت بوتیسون می‌باشد. براساس پروانه کسب صادره از اتحادیه کسب و کارهای مجازی، با طراحی سامانه و برنامه خود به نام «بوتیسون»، به عنوان واسطه و تسهیل کننده روابط بین کاربر مشتری و کاربر راننده و کاربر فروشنده زیر ساخت اینترنتی مناسب جهت مدیریت ارائه خدمات حمل و نقل وفروش کالا توسط کاربر فروشنده برای کاربر مشتری از طریق ثبت سفارش در نرم‌افزار یا سایت «بوتیسون» و ارسال توسط کاربر راننده را فراهم می‌نماید. بوتیسون صرفا بستر نرم افزاری را مهیا نموده و مدیریت حمل و نقل کالا و سفارش کالا را در بستر نرم‌افزار و سایت را بر عهده دارد. 

 

نرم افزار/برنامه بوتیسون: نرم‌افزار یا برنامه بوتیسون برای کاربر مشتری و در یک نسخه و Android طراحی شده است. و کاربران Android از طریق cafebazaar و google play می‌توانند نرم‌افزار بوتیسون را دریافت کنند. همچنین نرم‌افزار مشتریان از طریق وبسایت بوتیسون به آدرس www.butison.irبه صورت مستقیم نیز قابل دریافت و استفاده است. نرم‌افزار کاربران راننده تنها در نسخه Android طراحی شده است و پس از تکمیل فرایند ثبت نام می‌توانند از برنامه cafebazaar دانلود و نصب نمایند. 

کاربر مشتری: هر متقاضی حقیقی یا حقوقی می‌باشد که درخواست استفاده از خدمات بوتیسون را در سامانه بوتیسون ثبت می‌نماید. 

 

کاربر راننده: شخصی است که درخواست کاربر مشتری مبنی بر حمل مرسوله یا مسافر را در سامانه بوتیسون پذیرفته و از طریق این سامانه به کاربر فروشنده معرفی می‌گردد و اطلاعات کاربر راننده شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه و پلاک وسیله نقلیه در اختیار کاربر مشتری قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است کاربر راننده هیچگونه رابطه استخدامی مشمول قانون کار یا پیمانکاری با بوتیسون نداشته و صرفاً براساس فرم ثبت نامی که کاربر راننده در شروع همکاری خود با بوتیسون امضاء می‌نماید، از خدمات بوتیسون در زمینه یافتن مشتری از طریق پنل رانندگان بوتیسون استفاده می‌نماید. 

 

کاربر فروشنده: شخصی است که درخواست خرید مشتری را اماده میکند تا کاربر راننده جهت تحویل ان اقدام کند

 

مرسوله/بار: کلیه اشیاء و کالاهایی می‌باشد که بنا به درخواست کاربر مشتری پس از ثبت درخواست خرید محصول طبق ضوابط و مقررات بوتیسون، توسط کاربر راننده از کاربر فروشنده تحویل و حمل و به مقصد مشخص شده کاربر مشتری در سامانه تحویل می‌گردد. 

 

حساب کاربری: صفحه ورود کاربران مشتری و راننده و فروشنده به سامانه می‌باشد که پس از ثبت نام و تکمیل اطلاعات مورد نیاز تشکیل شده و در اختیار مشتری و راننده و فروشنده قرار می‌گیرد و شامل اطلاعات کاربر مشتری و کاربر راننده و فروشنده (برحسب مورد) و میزان اعتبار آن‌ها می‌باشد. 

 

افزایش اعتبار: به معنای افزایش میزان موجودی ریالی کاربر مشتری نزد بوتیسون می‌باشد. بدین ترتیب که کاربر مشتری با واریز مبلغی به حساب کاربری خود از طریق نرم‌افزار بوتیسون میزان اعتبار قابل استفاده خود جهت پرداخت هزینه خدمات را افزایش می‌دهد و کاربر راننده با حساب کاربری خود می‌تواند یا تسویه نماید. 

 

درخواست: عبارتند از درخواست خرید کالا که توسط کاربر مشتری در سامانه بوتیسون جهت دریافت خدمات ثبت می‌گردد. لازم است درخواست مذکور شامل انتخاب کالا، آدرس مبدا (با آدرس پستی صحیح و دقیق)، شیوه پرداخت هزینه خدمات (اعتباری) و همچنین اعلام مشخصات، قیمت و ارزش مرسوله گردد. 

 

قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران: منظور کلیه قوانین حاکم بر کشور اعم از قانون اساسی، قوانین عادی و تکمیلی، آئین نامه‌های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع فعالیت موضوع این ضوابط و مقررات می‌باشد که شامل و نه محدود به قانون بیمه اجباری شخص ثالث، آئین نامه راهنمائی و رانندگی و… می‌باشد. 

 

ب- حریم خصوصی اطلاعاتی

بوتیسون ضمن احترامی که برای حفظ حریم شخصی کاربران قائل است، برای استفاده از امکانات پایگاه اینترنتی و برنامه بوتیسون توسط کاربران، اطلاعاتی را از کاربران درخواست می‌کند تا بتواند خدمات امن و مطمئنی را به مشتریان خود ارائه نماید. بوتیسون درخصوص این اطلاعات مطابق با قانون حریم خصوصی جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کند. 

با ثبت اطلاعات درخواست شده، کاربر مشتری این امکان و اختیار را به بوتیسون اعطا می‌نماید که اطلاعات هویتی و تماس وی را در اختیار کاربر راننده قرار دهد، تا کاربر راننده بتواند خدمات مرتبط با درخواست ثبت شده را ارائه نماید. 

کاربر مشتری جهت دریافت خدمات کاربر راننده موظف است اطلاعات درخواست شده در سامانه را به درستی اعلام نماید. بوتیسون و یا کاربر راننده مسئولیتی در قبال هر گونه مشکلی که به علت‌عدم ثبت صحیح اطلاعات ایجاد گردد، ندارند. 

مسئولیت حفظ و نگهداری از اطلاعات لازم برای ورود به حساب کاربری شامل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات شخصی درج شده در حساب کاربری، بر عهده کاربران می‌باشد. لذا برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کاربران نباید این اطلاعات را برای شخص دیگری فاش نمایند. کاربران باید توجه داشته باشند که همواره و در هر شرایطی، دارنده حساب کاربری نسبت به بوتیسون، مسئول قلمداد می‌گردد. 

پ- مالکیت فکری بوتیسون

حقوق مالکیت فکری بوتیسون دارایی انحصاری بوتیسون می‌باشد و تحت حمایت کلیه قوانین و مقررات مربوط به ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری و قوانین کپی رایت، حق تکثیر، حق نشر و موافقتنامه‌های داخلی و بین المللی مربوطه می‌باشد. هیچ فردی اعم از حقیقی یا حقوقی حق استفاده از حقوق مالکیت فکری، علائم تجاری و اطلاعات مندرج در سامانه بوتیسون اعم از پایگاه اینترنتی، برنامه و نرم‌افزار بوتیسون را ندارد، درصورت تخطی از این بند و تعرض به حقوق مالکیت فکری بوتیسون

، فرد خاطی مسئول جبران کلیه خسارات مادی و معنوی وارده می‌باشد. 

 

ج- شیوه حل و فصل اختلافات

اختلافات ناشی از اجرا یا تفسیر این ضوابط و مقررات، بدواً از طریق سازش بین طرفین حل و فصل و در صورت‌عدم سازش، از طریق مراجع قضایی ذیصلاح در شهری که اقامتگاه قانونی بوتیسون در آن واقع است، حل و فصل می‌گردد. 

 

قسمت دوم- ضوابط و شرایط مربوط به کاربران مشتری

کاربر مشتری موظف است کلیه اطلاعات مربوط به درخواست سفر را به صورت کامل و صحیح در سامانه ثبت نماید. این اطلاعات شامل مشخصات  گیرنده مرسوله/بار یا اطلاعات مسافر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره تماس به همراه نشانی دقیق پستی و نقشه‌ای (لوکیشن)  مقصد در سامانه و نیز مشخصات کامل مرسوله می‌باشد. بدیهی است هرگونه نقص یا تاخیر در فرایند ارسال مرسوله یا بروز خسارتی که در نتیجه‌عدم درج صحیح اطلاعات رخ دهد، کاملاً بر عهده کاربر مشتری می‌باشد و بوتیسون یا کاربر راننده مسئولیتی در این زمینه ندارند. 

چنانچه محتوای بسته با مشخصات ثبت شده در سامانه مغایرت داشته باشد، در این صورت کاربر فروشنده موظف به پرداخت هزینه کنسلی سفر به کاربر راننده یا هزینه مراجعه کاربر راننده به مقصد براساس نوع سرویس انتخابی می‌باشد. . 

کاربر مشتری متعهد می‌گردد کلیه قوانین و موازین جمهوری اسلامی ایران و ضوابط بوتیسون را رعایت نماید، درغیراینصورت بوتیسون تعهدی در ارائه خدمات به کاربر مشتری ندارد و در این خصوص مسئولیتی ندارد. همچنین در صورت ارتکاب جرم از سوی هر یک از کاربران و اطلاع بوتیسون از آن، بوتیسون نسبت به اعلام جرم و یا عمل خلاف قانون به مراجع قضایی و انتظامی اقدام می‌نماید و کاربر مربوطه موظف به جبران کلیه خسارات وارده به بوتیسون در این شرایط می‌باشد. 

مرسوله/باری که برای آن درخواست حمل ثبت گردیده، باید متناسب و مطابق با نوع سرویس انتخابی و استانداردهایی باشد که در ضوابط بوتیسون و کارخانه سازنده وسیله نقلیه درج گردیده است. بدین ترتیب که جهت حمل با موتورسیکلت در ابعاد و اندازه جعبه حمل (باکس)، جهت حمل با وانت بار در ابعاد و اندازه کابین و جهت حمل با سواری در ابعاد و اندازه صندوق سواری باشد. 

استانداردها و ضوابط بوتیسون برای حمل مرسوله/بار به شرح ذیل می‌باشد و کاربر مشتری موظف است که این استانداردها را در زمان ثبت درخواست و در زمان تحویل مرسوله/بار مراعات نماید. لازم به ذکر است بوتیسون یا کاربر راننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به خساراتی که درنتیجه‌عدم رعایت این موارد ممکن است به مرسوله/بار وارد گردد، ندارند. 

جهت ارسال مرسوله توسط موتورسیکلت، حداکثر وزن مرسوله ۲۵ کیلوگرم و حداکثر ابعاد ۴۵*۴۵*۴۵ سانتیمتر می‌باشد. 

جهت ارسال بار توسط خودروی سواری، حداکثر وزن مجاز ۱۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

جهت ارسال بار توسط وانت بارهای سبک، حداکثر وزن مجاز به شرح ذیل می‌باشد:

وانت بار. پیکان ۶۵۰ کیلوگرم

وانت بار پراید ۴۵۰ کیلوگرم

وانت بار آریسان ۷۰۰ کیلوگرم

وانت بار ال نود ۸۰۰ کیلوگرم

سقف مجاز طول و عرض و ارتفاع بار باید با توجه به ابعاد اتاقک حمل بار درنظرگرفته شود و همچنین ابعاد بار حمل شده با خودرو سواری نباید از کابین یا صندوق ماشین بزرگ‌تر باشد و یا از پنجره خودرو بیرون بزند و یا دید راننده را از بغل و عقب کم نماید و یا از بین ببرد. 

کاربر مشتری همچنین باید توجه نماید که مجاز به ارسال هیچکدام از اقلام مندرج در ذیل نمی‌باشد، مگر آنکه کاربر مشتری با استفاده از سرویس‌های بوتیسون ارسال بعضی از اقلام مندرج در ذیل این بند (که جزو اقلام غیرقانونی و غیر مجاز مندرج در بند (۱-۸) نمی‌باشند) را بر عهده رانندگان بوتیسون گذاشته و بوتیسون نیز موافقت خود را با ارسال آن مرسوله‌ها به صورت کتبی یا در سامانه اعلام نموده باشد. درصورت ارسال اقلام زیر وعدم استفاده کاربر مشتری از سرویس‌های بوتیسون مندرج در بخش دوم «ضوابط مربوط به سرویس‌های بوتیسون»، بوتیسون و یا کاربر راننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به حمل و نقل، خسارات و یا حوادثی که ممکن است نسبت به آن ایجاد گردد، ندارند. چنانچه کاربر راننده با علم و آگاهی نسبت به اینکه مرسوله یا بار از اقلام ذیل است آن را جهت حمل بپذیرد، با مسئولیت شخصی خود آن را پذیرفته است و هیچگونه مسئولیتی متوجه بوتیسون نمی‌باشد.

هرگونه بار/مرسوله غیر مجاز نظیر مشروبات الکلی، مواد مخدر، مواد روانگردان، هر گونه کالای خطرناک مانند مواد رادیو اکتیو، مواد منفجره و محترقه، مواد اسیدی و سمی، مواد آتش‌زا و سوختنی و هر مواد بد بو و بیماری زا، انواع سلاح اعم از سرد و گرم، مواد اشتعال زا، آلات ارتکاب جرم و لوازم غیر مجاز و کلیه مرسولاتی که طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران حمل و نگهداری آن ممنوع است. 

اشیاء قیمتی نظیر طلا و جواهرات، عتیقه، اسناد تعهدآور بانکی از قبیل چک، سفته، برات و…، وجه نقد، مسکوکات رایج داخلی و خارجی و…؛ 

هرگونه مدارک شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، گذرنامه، بیمه نامه، سند مالکیت، کارت بانکی و هرگونه سند عادی یا رسمی و…؛ 

دستگاه کارتخوان (POS) و سیم کارت؛ 

مواد فاسد و ضایع شدنی؛ و…

هرگونه حیوان زنده اعم از اهلی و وحشی. 

کاربر مشتری موظف است بار/مرسوله را صرفاً در محل درب بیرونی ادرس خود از کاربر راننده تحویل گیرد. در همه موارد مسئولیت ورود کاربر راننده بنا به توافق وی با کاربر مشتری و فروشنده می‌باشد و در صورت بروز هر نوع حادثه و خسارتی بوتییسون هیچگونه مسئولیتی ندارد. 

تحویل دادن و یا تحویل گرفتن مرسوله/بار در خیابان، فضای عمومی و به طور کلی در آدرسی غیر از آدرس پستی که در سامانه درج شده است، خلاف ضوابط و مقررات بوتیسون می‌باشد و بوتیسون هیچگونه مسئولیتی دراین زمینه ندارد. 

کاربر مشتری باید پیش از تحویل بار/مرسوله به کاربر راننده، شماره پلاک وسیله نقلیه، مشخصات ظاهری و سایر اطلاعات کاربر راننده مندرج در سامانه مطابقت دهد و در صورت‌عدم تطبیق اطلاعات درج شده با کاربر راننده، از تحویل مرسوله/بار خودداری نموده و مراتب را سریعاً به بوتیسون و در صورت لزوم به مراجع قضایی اعلام نماید. بدیهی است مسئولیت تحویل مرسوله/کالا به فردی غیر از کاربر راننده معرفی شده در سامانه بوتیسون با کاربر مشتری می‌باشد و بوتیسون هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد. 

کاربر مشتری باید توجه نماید که هزینه سفر باید قبل از اتمام سفر به یکی از طریق ذیل پرداخت گردد و نحوه پرداخت آن لازم است در سامانه ثبت گردد: 

پرداخت نقدی توسط کاربر مشتری به سایت بوتیسون که شامل پرداخت انلاین از طریق درگاه که هزینه محصول و هزینه ارسال میشود؛ 

پرداخت نقدی توسط گیرنده، مشروط به درج این موضوع توسط کاربر مشتری در زمان ثبت درخواست در سامانه بوتیسون؛ 

 

اعتبار هدیه که از طرف بوتیسون به کاربر مشتری اختصاص یافته و از اعتبار موجود درحساب کاربری مشتری کسر می‌گردد. 

هزینه توقف و معطلی کاربر راننده برای موتورسواران تا ۵ دقیقه در مقصد، برای سرویس‌های وانت بار 10 دقیقه در مقصد رایگان می‌باشد. برای مدت زمان توقف و معطلی بیش از این زمان، به ازای هر 2دقیقه، طبق جدول ذیل هزینه توقف و معطلی به تناسب محاسبه می‌گردد: 

 

            

شهرموتورسیکلتخودرو سواری وانت بار سبکوانت بار سنگین
بم30هزار تومان۳5 هزار تومان49هزار تومان99هزار تومان

   

 

تغییر نشانی مقصد، یا عودت مرسوله /کالا از مقصد به مبدا به هردلیلی و یا درج لوکیشن اشتباه مقصد و سایر اشتباهات و تغییرات در درج اطلاعات در سامانه، همگی مستلزم پرداخت هزینه معطلی و یا هزینه سفر اضافه شده به علاوه هزینه حمل تعیین شده در سامانه بر اساس نوع سرویس انتخابی توسط کاربر مشتری می‌باشد. 

کاربر مشتری باید توجه نماید که چنانچه قصد عودت مرسوله و یا تغییر نشانی مقصد پس از ثبت درخواست را داشته باشد، تنها با اطلاع‌رسانی صحیح به پشتیبانی بوتیسون و تا زمانی که راننده به مقصد نرسیده باشد، امکان‌پذیر می‌باشد. لذا چنانچه کاربر راننده به مقصد رسیده باشد و مرسوله تحویل گیرنده گردیده باشد، مسئولیتی متوجه کاربر راننده و بوتیسون نمی‌باشد. 

لغو درخواست تا قبل از رسیدن کاربر راننده به مبدا از طریق نرم‌افزار یا پایگاه اینترنتی بوتیسون امکان‌پذیر است، در صورتی که کاربر راننده به مبدا رسیده باشد و بنا به هر دلیلی درخواست از سوی کاربر مشتری لغو گردد، کاربر مشتری موظف به پرداخت هزینه لغو نمودن سفر با توجه به نوع خدماتی که انتخاب نموده است، می‌باشد. 

در صورت‌عدم دریافت مرسوله/کالا توسط گیرنده، عدم حضور و یاعدم پاسخگویی وی و در مرحله بعدعدم پاسخگویی کاربر مشتری به نحوی که تحویل مرسوله /کالا به گیرنده و یا کاربر مشتری غیر ممکن گردد، راننده مرسوله/کالا را با رعایت سایر قوانین به فروشنده بوتیسون تحویل می‌نماید. در این صورت علاوه بر هزینه سفرهای ایجاد شده و هزینه معطلی راننده، هزینه مازاد ارسال مرسوله به بوتیسون نیز بر عهده کاربر مشتری می‌باشد. کاربر مشتری باید ظرف مدت ۴ روزکاری از زمان ثبت درخواست در سامانه ضمن ارائه مدارک شناسایی، برای استرداد مرسوله مراجعه نماید. در صورت‌عدم مراجعه در این بازه زمانی، بوتیسون مسئولیتی نسبت به نگهداری مرسوله ندارد و می‌تواند بنا به صلاحدید خود نسبت به مرسوله/بار تصمیم مقتضی اتخاذ نماید. کاربر مشتری نیز با علم به این موضوع حق هر گونه ادعا نسبت به مرسوله/بار را پس از سپری شدن این مدت، از خود سلب وساقط می‌نماید.

 

کاربر مشتری نباید خارج از سامانه بوتیسون و بدون ثبت درخواست حمل با رانندگان بوتیسون جهت انجام سفر و جابه جایی مرسوله/بار توافق نماید. لازم به ذکر است بوتیسون نسبت به سفرهای صورت گرفته و توافقات خارج از سامانه بوتیسون هیچگونه مسئولیتی ندارد.

کاربر مشتری باید توجه نماید که حوادث و سوانح طبیعی و غیر مترقبه که شامل و نه محدود به سیل، زلزله، جنگ و… می‌باشد و انجام موضوع درخواست را غیرممکن می‌نماید از موارد رافع مسئولیت بوتیسون می‌باشد. 

کاربر مشتری با ثبت درخواست ارسال، تعهد می‌نماید که مرسوله/کالا که درخواست خرید آن را نموده است تمامی شرایط لازم طبق این ضوابط و مقررات را دارا می‌باشد. همچنین استانداردهای عرفی و لازم جهت حمل را نیز دارد. در این صورت چنانچه مرسوله از جمله موارد غیر مجاز و ممنوعه طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و یا این ضوابط باشد، بوتیسون آن را به نهادهای انتظامی و قضایی تحویل می‌نماید و تمامی خسارات وارده اعم از هزینه سفر و هزینه توقف و معطلی کاربر راننده بر عهده کاربر مشتری می‌باشد. همچنین در صورتی که کاربر مشتری در حین سفر، قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران را نقض کند، کاربر راننده مکلف است موضوع را به بوتیسون و مراجع قضایی گزارش نماید و از ارائه خدمات به کاربر مشتری متخلف خودداری نماید. 

چنانچه اقلامی از مرسوله مسافر در خودرو یا پیک جا بماند، کاربر راننده موظف است مرسوله را به آدرس مقصد عودت نماید، و کاربر راننده یا مشتری موضوع را بلافاصله به پشتیبانی بوتیسون اطلاع می‌دهد. در صورت ارجاع مرسوله جامانده به بوتیسون، کاربر مشتری باید طبق بند ۱۹ این قسمت، ظرف دو روز کاری برای تحویل مرسوله خود از بوتبسون پیگیری نماید، در غیر این صورت مسئولیتی بر عهده بوتیسون نمی‌باشد. همچنین بوتیسون وظیفه‌ای در قبال تحویل مرسوله مذکور و ارسال آن به کاربر مشتری ندارد و کاربر مشتری باید شخصاً به همراه مدارک شناسایی معتبر مراجعه و مرسوله را تحویل گیرد. 

 

قسمت سوم- ضوابط و شرایط مربوط به کاربران راننده 

کاربر راننده باید توجه نماید که با ثبت نام در سامانه بوتیسون و عضویت در سامانه در واقع قراردادی با بوتیسون منعقد نموده است که تابع قوانین و مقررات عقود جایز می‌باشد. بدین معنا که عضویت در سامانه بوتیسون برای عموم کاربران راننده با رعایت شرایط ذیل امکان‌پذیر و خروج از سامانه و لغو عضویت نیز کاملا ارادی و به معنای فسخ این قرارداد جایز می‌باشد. همچنین ساعات انجام فعالیت و تعداد پذیرش درخواست ها، وفق صلاحدید و تصمیم کاربر راننده می‌باشد، لذا بدیهی است که کاربران راننده کارمندان بوتیسون نمی‌باشند و مقررات قانون کار و روابط استخدامی بر روابط بین کاربران راننده و بوتیسون حاکم نمی‌باشد. 

 

ضوابط عمومی ثبت نام کاربر راننده در بوتیسون

حداقل سن ۱۸ سال تمام شمسی؛ 

دارا بودن گواهینامه معتبر رانندگی موتورسیکلت و خودرو؛ 

دارا بودن یک دستگاه موتور سیکلت یا خودرو با مشخصات فنی سالم؛ 

ایمان و اعتقاد عقلی و عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران؛ 

تابعیت ایرانی؛ عدم اشتهار به فساد اخلاقی؛ عدم اعتیاد به هرگونه مواد مخدر و افیونی؛ 

نداشتن سابقه کیفری و یا هر گونه ممنوعیت قانونی؛ 

سلامت عقل وعدم حجر؛ 

دارا بودن یک دستگاه تلفن همراه مجهز به سیستم عامل اندروید ۴ به بالا و دسترسی به اینترنت پر سرعت تلفن همراه؛ و

دارا بودن حساب بانکی در یکی از بانک‌های فعال ایرانی مجاز در داخل کشور.

مدارک لازم جهت عضویت کاربر راننده در بوتبسون

اصل گواهینامه معتبر رانندگی؛ 

اصل شناسنامه؛ 

اصل کارت ملی (کارت ملی باید جدید باشد و در صورت‌عدم صدور، رسید صدور کارت ملی جدید باید ارائه گردد)؛ 

درخواست کتبی عضویت در سامانه؛ 

برگذراندن دوره اموزش با نرم‌افزار بوتیسون؛ 

اصل بیمه نامه معتبر شخص ثالث وسیله نقلیه دارای اعتبار؛ 

اصل سند مالکیت وسیله نقلیه؛ 

ارائه شماره شبای حساب بانکی؛ 

سپردن سفته به مبلغ  2.000.000 تومان (دو میلیون تومان) توسط موتور سواران و دارندگان وسیله نقلیه سواری و سپردن سفته به مبلغ 5.000.000(پنج میلیون تومان) توسط دارندگان وسیله نقلیه وانت جهت ضمانت حسن انجام کار؛ 

کاربر راننده متعهد می‌گردد هر گونه تغییر در اطلاعات هویتی یا مالکیتی خود را اعم از تغییر مشخصات شناسنامه‌ای متقاضی یا تغییر شماره تماس، تلفن همراه، نشانی محل سکونت و…، همچنین کلیه اطلاعات مربوط به تغییر مالکیت وسیله نقلیه متقاضی در نتیجه (خرید، فروش یا اجاره) به انضمام مدارک و مستندات مربوط به آن در اسرع وقت به بوتیسون اعلام نماید. بدیهی است مسئولیت هرگونه مغایرت در صحت اطلاعات، مشکلات و مسائل ناشی از آن به عهده کاربر راننده خواهد بود. 

کاربر راننده متعهد می‌گردد؛ مدرک دیگری که بوتیسون در هر زمان درخواست نماید را ارائه نماید. 

شرایط و تعهدات  عمومی کاربران راننده 

 

کاربر راننده تعهد می‌نماید که کلیه اسناد و مدارک ارائه شده به بوتیسون صحیح و اصیل و دارای اعتبار می‌باشد و چنانچه به هر علت مشخص شود اظهارات راننده غیر واقعی یا مدارک فوق الذکر جعلی یا فاقد اعتبار می‌باشد، بوتیسون ضمن غیرفعال نمودن حساب کاربری راننده، حق اعتراض و اقدام قانونی علیه وی و دریافت خسارات وارده را دارد.

 

کاربر راننده متعهد می‌باشد که اطلاعات تماس و هویتی کاربر مشتری را محرمانه تلقی نموده و به هیچ عنوان حق بهره برداری و افشاء این اطلاعات را نداشته و در صورت هرگونه افشاء اطلاعات کاربر مشتری، عمداً یا سهواً، متعهد به جبران خسارات مادی و معنوی وارده می‌باشد. 

کاربر راننده همواره باید توجه نماید که تنها در هنگام انجام درخواست، می‌تواند با مشتری ارتباط برقرار کند. ایجاد ارتباط با مشتریان بوتیسون خارج از زمان درخواست از طریق پیامک و یا شبکه‌های اجتماعی و… خلاف ضوابط بوده و موجب اتمام همکاری با متخلف می‌باشد و مسئولیت هر گونه اتفاق ناشی از آن بر عهده کاربر راننده و کاربر مشتری است که خارج از این ضوابط و مقررات با کاربر راننده ارتباط برقرار نموده است.

کاربر راننده باید پس از پذیرش درخواست کاربر مشتری، ظرف زمان متعارف در مبدا فروشگاه حضور یابد و حین انجام سفر پاسخگوی تلفن همراه خود باشد. پس از رسیدن به مقصد نیز با تحویل مرسوله/کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با رعایت نکات ایمنی، مرسوله را به گیرنده در مقصد مشخص شده در سامانه، تحویل نماید. 

 

کاربر راننده موظف است در حمل مرسوله/کالا به کلیه نکات مندرج در ضوابط و مقررات بوتیسون، نکات ایمنی درج شده توسط مشتری در بخش توضیحات، قوانین راهنمایی و رانندگی و کلیه ضوابط عرفی در خصوص حمل پایبند باشد و همچنین کلیه ضوابط حمل بار را مطابق بند ۷ از قسمت دوم این ضوابط و مقررات «ضوابط و شرایط مربوط به کاربران مشتری» رعایت نماید. در صورت حمل مرسوله یا بار خارج از چارچوب قوانین و ضوابط، کلیه مسئولیت‌های حمل و نقل بار/مرسوله وحوادث احتمالی بر عهده کاربر راننده می‌باشد و بوتیسون مسئولیتی در این زمینه ندارد. 

کاربر راننده‌ای که با موتورسیکلت خدمات حمل را ارائه می‌نماید، موظف است در حین انجام کار و حمل مرسوله همواره از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده نمایند. تجهیزات ایمنی شامل جعبه حمل مرسوله (باکس)، کلاه ایمنی و جلیقه مخصوص بوتیسون می‌باشد. لازم به ذکر است که پوشیدن جلیقه مخصوص بوتیسون برای کلیه کاربران راننده اجباری است. 

کاربر راننده متعهد می‌گردد در صورت بروز هرگونه مانع در راستای حمل و تحویل مرسوله/کالا اعم از (توقیف قانونی، سرقت، تصادف، بیماری، نقص فنی وسیله نقلیه و به طور کلی بروز هرگونه حادثه)، مراتب را سریعاً به بوتیسون و در صورت لزوم به مراجع قانونی و قضایی اعلام نماید. کاربر راننده موظف است طبق دستور مقامات فوق و توصیه‌های بوتیسون عمل نماید. 

کاربر راننده موظف است در طول انجام سفر رعایت امانت را نموده و در حفظ و نگهداری مرسوله/کالا اقدامات لازم را انجام دهد. مسئولیت هرگونه ایراد خسارت بر بار و یا مرسوله بر عهده کاربر راننده می‌باشد مگر موارد بروز حوادث غیر مترقبه و قوه قاهره، به گونه‌ای که انجام سفر و تحویل مرسوله غیر ممکن گردد که در این موارد اثبات وقوع قوه قاهره بر عهده کاربر راننده می‌باشد. 

چنانچه کاربر راننده در حمل مرسوله رعایت امانتداری را ننماید و یا مرتکب تخلف یا جرمی گردد، بوتیسون همکاری خود با کاربر راننده را لغو می‌نماید. بدیهی است جبران خسارات بوتیسون، کاربر مشتری و یا سایر اشخاص ثالث، بر عهده کاربر راننده می‌باشد و بوتیسون هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد. 

کاربر راننده موظف است تنها از وسیله نقلیه‌ای که در سامانه ثبت نموده و مدارک آن را به بوتیسون تحویل نموده است جهت حمل مرسوله/بار استفاده نماید و تحت هیچ شرایطی حق استفاده از وسیله نقلیه به غیر از آنچه در سامانه ثبت گردیده را ندارد. کاربر راننده باید هرگونه تغییر در وسیله نقلیه ثبت شده در نرم افزار/سایت بوتیسون را سریعاً و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت از تاریخ ایجاد تغییرات، به بوتیسون اعلام نماید و تا زمان ثبت تغییرات مذکور در نرم‌افزار بوتیسون، کاربر راننده مجاز به ارائه خدمات حمل مرسوله /کالا از طریق نرم‌افزار بوتیسون نمی‌باشد. در صورت تخطی و مغایرت شماره پلاک، نوع خودرو، رنگ و یا مدل وسیله نقلیه به گزارش فروشنده/مشتری و احراز این موضوع توسط بوتیسون، بوتیسون همکاری خود با کاربر راننده را به صورت یکطرفه خاتمه داده و عضویت کاربر راننده در سامانه را لغو می‌نماید. همچنین کاربر راننده متعهد به پرداخت و جبران کلیه خسارات وارده به بوتیسون، کاربر مشتری و یا سایر اشخاص ثالث مرتبط می‌باشد.

 

کاربر راننده پس از فعال شدن حساب کاربری خود در سامانه، موظف به پذیرش درخواست‌های ارسال شده می‌باشد. در صورت لغو درخواست توسط کاربر راننده و یا کاربر مشتری (به تقاضای کاربر راننده) به قصدعدم پرداخت سهم بوتیسون، یا در صورت رد درخواست و یا لغو درخواست بی‌رویه با توجه به سقف مجاز تعیین شده توسط بوتیسون، یا در صورت ثبت درخواست‌های غیر واقعی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از سوی کاربر راننده به منظور افزایش امتیاز جهت دریافت جوایز هفتگی، ماهیانه یا هر نوع امتیاز دیگر، که با تشخیص کارشناسان بوتیسون تایید گردد، کاربر راننده علاوه بر غیرفعال شدن حساب کاربری اش، ملزم به پرداخت جریمه نقدی که مبلغ آن توسط بوتیسون تعیین می‌گردد می‌باشد و کاربر راننده حق هرگونه اعتراض در این زمینه را از خود سلب می‌نماید. 

کاربر راننده موظف به تحویل مرسوله در محل درب منزل می‌باشد. در صورت درخواست مشتری، کاربر راننده می‌تواند مرسوله را درب واحد تحویل گرفته و بنا به درخواست گیرنده به درب واحد تحویل نماید. در همه این موارد مسئولیت ورود کاربر راننده بنا به توافق وی با کاربر مشتری و گیرنده می‌باشد و در صورت بروز هر نوع حادثه و خسارتی بوتیسون مسئولیتی ندارد. 

کاربر راننده باید از دریافت و تحویل مرسوله/بار در خیابان و فضای عمومی و به طور کلی آدرس غیر پستی و غیر از آدرس مندرج و ثبت شده در سامانه خودداری نماید. در غیر اینصورت کلیه مسئولیت‌ها و عواقب ناشی از تحویل و یا دریافت مرسوله بدین نحو به عهده کاربر راننده وبر حسب مورد کاربر مشتری/گیرنده به صورت تضامنی می‌باشد و بوتیسون هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد. 

در صورت‌عدم دریافت مرسوله توسط گیرنده و یا غیر ممکن بودن تحویل نظیر غیر واقعی بودن آدرس، عدم حضور گیرنده در مقصد و در کلیه مواردی که تحویل مرسوله/بار به گیرنده غیر ممکن گردد، کاربر راننده موظف است مرسوله/بار را با رعایت سایر ضوابط و بند ۱۹ از قسمت دوم این ضوابط و مقررات «ضوابط و شرایط مربوط به کاربران مشتری» به بوتیسون تحویل نماید. 

 

کاربر راننده متعهد به پرداخت سهم بوتیسون از هزینه سفر دریافتی از کاربر مشتری در ازای استفاده و بهره برداری از نرم‌افزار بوتیسون می‌باشد. بدین ترتیب که کاربر راننده با مراجعه به حساب کاربری خود با گزینه افزایش میزان اعتبار، سهم بوتیسون را به صورت آنلاین پرداخت می‌نماید. چنانچه بدهی کاربر راننده در سامانه بیش از سقف مجاز تعریف شده گردد، بوتیسون می‌تواند حساب کاربری راننده را تا زمان پرداخت بدهی غیرفعال نماید. 

در صورت گزارش کاربر مشتری مبنی بر دریافت هزینه‌ای افزون بر هزینه سفر که توسط نرم‌افزار مشخص شده است، مبلغ اضافه از حساب کاربری کاربر راننده کسر می‌گردد. در این مورد گزارش به پشتیبانی بوتیسون کفایت می‌نماید و کاربر راننده حق هیچگونه اعتراضی نسبت به این موضوع را ندارد. 

کاربرراننده متعهد می‌گردد که با کاربران و مشتریان بوتیسون به صورت فردی همکاری ننموده و یا طرف قرارداد قرار نگیرد. در صورت تخطی از این بند برای بار اول، کاربر راننده موظف به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان و در صورت تکرار، پرداخت جریمه نقدی معادل مبلغ۶۰۰ هزار تومان در حق بوتیسون می‌باشد. همچنین در این صورت همکاری بوتیسون با کاربر راننده متخلف لغو می‌گردد. 

کاربر راننده موظف به رعایت نظافت شخصی، عدم استعمال دخانیات در زمان سفر، پوشش مناسب و رفتار صحیح با کاربر مشتری می‌باشد، در صورت‌عدم رعایت هر کدام از موارد فوق، بوتیسون مجاز به غیرفعال نمودن حساب کاربری راننده متخلف و لغو عضویت وی در سامانه می‌باشد. 

کاربر راننده نباید درخواست سفر برای اشخاص زیر ۱۸سال را بپذیرد. اگر در مبدا کاربر راننده متوجه گردد که مسافر زیر ۱۸ سال دارد، موظف است درخواست را لغو نماید. لازم به ذکر است مسئولیت جبران کلیه خسارات از جمله هزینه کنسلی و معطلی کاربر راننده برعهده دارنده حساب کاربری و درخواست کننده سفر می‌باشد. 

در صورت‌عدم رعایت هر کدام از بندهای این ضوابط و مقررات توسط کاربر راننده یا در صورت بروز هر گونه خسارتی به کاربر مشتری یا بوتیسون یا سایر اشخاص ثالث توسط راننده، بوتیسون می‌تواند از محل سفته‌های سپرده شده توسط کاربر راننده به عنوان ضمانت حسن انجام کار، نسبت به جبران خسارت کاربر مشتری و فرد زیان دیده یا بوتیسون اقدام نماید. 

کاربر راننده متعهد به رعایت کلیه شئونات اسلامی، رفتار اجتماعی متعارف، رعایت کلیه ضوابط و قوانین جمهوری اسلامی ایران از جمله قوانین مربوط به مالیات، عوارض شهرداری و قوانین راهنمایی و رانندگی می‌باشد و کلیه مسئولیت‌های کیفری و حقوقی ناشی از جرائم و تخلفات احتمالی راننده، بر اساس اصل شخصی بودن جرم و مجازات مندرج در قانون مجازات اسلامی و اصل جبران توسط وارد کننده ضرر در قانون مسئولیت مدنی بر عهده کاربر راننده بوده و بوتیسون هیچگونه مسئولیتی اعم از کیفری و حقوقی در قبال کاربر راننده و/یا اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث ندارد. 

 

قسمت چهارم- ضوابط و شرایط مربوط به کابران فروشندگان

 

فروشنده متعهد است مدارک درخواست شده در خصوص احراز هویت و مدارک موثق و معتبر ثبتی و نیز گواهینامه¬های صنفی، حرفه ای، بهداشتی (در صورت لزوم)، استاندارد و سایر مدارک به شرح پنل را بارگذاری و در صورت لزوم آن-ها را به روزرسانی نماید، عدم بارگذاری یا به روزرسانی اسناد به طور صحیح علاوه بر ایجاد حق فسخ برای بوتیسون (پس از اخطار رفع نقص) این حق را برای بوتیسون ایجاد می¬کند که کلیه پرداخت‌ها را تا زمان رفع نواقص مدارک معلق و دسترسی فروشنده را به پنل فروشندگان قطع نماید. 

4-1فروشنده حقیقی می¬تواند همزمان با انعقاد قرارداد همکاری، شخصی را به عنوان نماینده خود جهت ارتباط و هماهنگی با بوتیسون معرفی نماید. 

4-2 فروشنده حقوقی موظف است همزمان با انعقاد قرارداد همکاری، شخصی را به عنوان نماینده خود جهت ارتباط و هماهنگی با بوتیسون معرفی نماید. 

4-3 فروشنده متعهد به رعایت تمامی اصول و مقررات قانون رقابت و شرایط خاص صنفی مرتبط با فعالیت خود می‌باشد. 

4-4 فروشنده موظف است مشخصات محصولات و توضیحات لازم جهت معرفی کالا، نحوه پشتیبانی پس از فروش و سایر موارد لازم را در درگاه بوتیسون براساس شرایط اعلامی بوتیسون ارائه نماید. فروشنده مسئولیت صحت اطلاعات و تضمین اصالت و کیفیت خدمات را شخصاً بر عهده دارد و بدین وسلیه متعهد گردید در قبال تخلفات خود علاوه بر حضور در مراجع رسمی و پاسخگویی، بوتیسون را در قبال مسئولیت و هزینه هرگونه دعوای طرح شده توسط ثالث مصون نماید. 

4-5 فروشنده متعهد می شود که کالاهای مورد درخواست مشتری را بدون وقفه و در موعد مقرر ارسال نماید، و به هیچ دلیلی اعم از نوسانات نرخ ارز، عدم موجودی، اشتباه در مشخصات و غیره از تحویل آن استنکاف نورزد. در غیر این صورت بوتیسون می‌تواند بنا به تشخیص خود، خسارات ناشی از تأخیر در اجرای تعهدات را (براساس ماده ۶) از فروشنده مطالبه و یا از محل مطالبات وی کسر و برداشت نماید. علاوه بر این بوتیسون می‌تواند اقدام به قطع همکاری کند. قطع همکاری نافی حقوق قراردادی بوتیسون درخصوص محاسبه و کسر جرائم و تاخیرات از محل مطالبات و تضامین فروشنده نمی¬باشد. 

4-6 از آنجا که طبق مقررات قانون تجارت الکترونیک، فروشنده متعهد به رعایت مهلت هفت روزه جهت انصراف مشتری و استرداد کالا می¬باشد، فروشنده با پذیرش تعهدات ناشی از مقررات موصوف و سایر مقررات مربوط به این نوع تجارت، متعهد می¬باشد کالاهای مرجوعی را بپذیرد. مسئولیت هرگونه تخلف از این مقررات با فروشنده بوده و فروشنده متعهد به پاسخگویی به دعاوی می¬باشد. حتی اگر مشتریان به هر دلیل دعاوی خود را در خصوص‌عدم رعایت موازین قانونی علیه بوتیسون طرح کنند و تحت هر شرایطی بوتیسون به دلیل عملکرد مرتبط با فروشنده منفرداً یا متضامناً محکوم گردید، فروشنده موظف است علاوه بر حضور در مراجع رسمی و پاسخگویی بوتیسون را درخصوص موضوعات قضائی و هزینه¬ها و خسارات آن مصون نماید و این هزینه¬ها را مسترد نماید. 

4-7 فروشنده در صورت اعلام مشتری مبنی بر عیب، کاستی یا نقص کالا، متعهد به اجرای صحیح تعهدات و پاسخگویی به مشتری و جلب رضایت وی بر اساس نظر بوتیسون است و در صورت درخواست مشتری نسبت به جایگزین کردن یا رفع نقص آن، ظرف مدت ۲ روز کاری اقدام نماید. چنانچه فروشنده ظرف مدت مذکور اقدام لازم را معمول نداشته یا مشتری با پس دادن کالا تقاضای استرداد وجه را داشته باشد، بوتیسون نسبت به عودت وجه به مشتری اقدام می‌نماید و فروشنده بدینوسیله حق هرگونه اعتراض نسبت به استرداد وجه به مشتری وعدم استرداد کالا از سوی خریدار را از خود سلب و ساقط می¬نماید. فروشنده می¬پذیرد هزینه ناشی از استرداد کالاهای معیوب یا ناقص توسط مشتری، از مطالبات فروشنده کسر و توسط بوتیسون برداشت خواهد شد. 

4-8 فروشنده اعلام و اقرار می‌نماید مالک قانونی کالاهای معرفی‌شده بوده و مجاز به فروش آن‌ها است و ضمناً کالاهای ارائه شده را از مجاری و طرق قانونی تأمین کرده و دارای فاکتور خرید معتبر می‌باشد و متعهد می‌شود هیچ‌گونه کالای قاچاق، ممنوعه یا غیر بهداشتی یا مضر برای سلامتی یا تاریخ گذشته یا بدون تاریخ و مجوز را را تحویل مشتری ندهد و تضمین می‌کند تمامی کالاها و ملحقات فروخته و ارسال‌شده به نحو صحیح و قانونی قیمت¬گذاری و با رعایت حقوق مالکیت فکری عرضه شده و جزء کالاهای مجاز و قانونی و بهداشتی بوده و درصورت وارداتی بودن از مبادی قانونی ترخیص و وارد کشور گردیده و همگی دارای برگ سبز و کلیه مدارک گمرکی و مالیاتی و مجوزهای وارداتی لازم می‌باشند و همه این مستندات را در صورت لزوم به همراه فاکتور فروش به بوتیسون یا مراجع ذیصلاح قانونی ارائه خواهد داد. در غیر این صورت کلیه مسئولیت‌های قضایی و قانونی و پاسخگویی به مشتری و سایر اشخاص و مراجع ذی صلاح از جمله و نه منحصراً شامل گمرکات، تعزیرات و اداره مالیات بر عهده فروشنده خواهد بود و فروشنده موظف است درصورت محکومیت یا الزام قانونی بوتیسون به پرداخت خسارت یا جریمه، علاوه بر پرداخت آن‌ها، جریمه‌ای مطابق با ماده ۶ به عنوان وجه التزام‌عدم انجام تعهد نیز به بوتیسون پرداخت نماید. فروشنده ضمن تضمین موارد فوق، بدینوسیله می¬پذیرد که در صورت تخلف، بوتیسون می¬تواند ضمن قطع فوری دسترسی فروشنده به پنل، نسبت به فسخ قرارداد همکاری اقدام نماید و فروشنده حق هرگونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می‌نماید. 

4-9 فروشنده متعهد می‌شود که هیچ‌گونه کالای تقلبی یا غیراصل را به عنوان کالای اصل در سایت درج نکرده و تحویل مشتری ندهد. در غیر این صورت فروشنده موظف است مطابق ماده ۶، هروجه التزام‌عدم انجام تعهد به بوتیسون پرداخت نماید و در این صورت، بوتیسون می¬تواند ضمن قطع فوری دسترسی فروشنده به پنل، نسبت به فسخ قرارداد همکاری اقدام نماید و فروشنده بدینوسیله حق هرگونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می‌نماید.

4-10فروشنده تضمین میکند که اولاً تنوع، تعداد، قیمت، کیفیت، مشخصات و عملکرد معمول کالاها به ترتیب اعلام شده در درگاه اینترنتی است و کالاها با اطلاعات انتشار یافته در مورد آن‌ها کاملاً تطبیق دارد، ثانیاً کلیه کالاها در بسته‌بندی مطابق با استاندارد بوتیسون (و در صورت فقدان استاندارد خاصی از سوی بوتیسون، در بهترین بسته‌بندی معمول در رویه تجاری برای آن نوع کالا و مسیر حمل) تحویل داده خواهد شد، ثالثاً، کالاهای فروخته شده به هیچ عنوان کالاهای دست دوم (ریپک یا غیرآکبند)، مرجوعی (ریفرش) و یا مجددا فروخته شده نمی‌باشد. فروشنده مسئول جبران خسارات وارده و دعوای طرح شده از سوی مشتریان در خصوص موارد مذکور در این بند خواهد بود و مسئولیتی در این خصوص متوجه بوتیسون نخواهد بود. 

4-11 فروشنده متعهد است نظر بوتیسون را در مورد کاستی‌ها و نقایص بسته¬ها پذیرفته و اقدامات لازم را در خصوص رفع نقص ظرف مدت ۲۴ ساعت به عمل آورد. در صورت‌عدم رفع نقص، فروشنده متعهد به جبران خسارات وارده به بوتیسون و مشتری (براساس ماده ۶) حسب اعلام بوتیسون و پرداخت خسارات ناشی از تأخیر در انجام تعهد است. 

4-12فروشنده مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی (موجود در پنل) نیازی به صدور صورتحساب فروش موضوع آئین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم ندارد و فروش‌های صورت پذیرفته توسط بوتیسون به نیابت از خود را در سامانه معاملات فصلی به نام خریدار نهایی ارسال خواهد نمود. اطلاعات خریدار نهایی مطابق پنل سلر سنتر قابل دریافت می‌باشد. 

4-13 فروشنده موظف است در خصوص کالاهای ملزم به داشتن گارانتی، کالا را با گارانتی مجاز در پنل عرضه نماید. تاریخ شروع گارانتی از زمان صدور فاکتور توسط بوتیسون آغاز می‌شود و فروشنده موظف است اعتبار گارانتی را از زمان فروش کالا محاسبه کند. در غیر اینصورت مسئولیت پاسخگویی به ادعاهای اشخاص ثالث (اعم از مشتری و سایر اشخاص و مراجع) را بر عهده دارد. 

4-14 فروشنده اعلام و اظهار می‌دارد که در زمان انعقاد قرارداد همکاری، مشمول هیچ ممنوعیت قانونی برای انعقاد قرارداد همکاری نمی¬باشد و چنانچه در هر زمانی به هر دلیلی مشمول ممنوعیت قرار گرفت، متعهد به اعلام ممنوعیت قانونی خود جهت اخذ تصمیم مقتضی به بوتیسون می‌باشد. در صورت‌عدم اعلام ممنوعیت، فروشنده مسئول عواقب قانونی آن و جبران خسارات وارده به اشخاص ثالث و بوتیسون خواهد بود و بوتیسون هیچ مسئولیتی نداشته و نخواهد داشت. 

4-15 اگر در جریان تحویل، قبول، استفاده یا دسترسی به کالاها، خسارت مالی یا آسیب و جراحات شخصی ناشی از تقصیر یاعدم مراقبت در تولید، بسته‌بندی یا تحویل کالا رخ دهد از جمله مواردی چون استاندارد پایین، معیوب یا مضر بودن اجزای تشکیل‌دهنده‌ی کالا، آلودگی کالا یا هرگونه قصور و تقصیر از ناحیه فروشنده، فروشنده در مقابل بوتیسون، کارکنان و نمایندگان وی و خریدار و اشخاص ثالث مسئول جبران کلیه خسارات وارده خواهد بود. 

4-16 فروشنده متعهد است صرفاً کالاهای موجود در انبار را در پنل سلر سنتر اعلام نماید. معرفی کالای غیر موجود در پنل سلر سنتر به عنوان کالای موجود ممنوع بوده و فروشنده مسئول جبران خسارات وارده به بوتیسون و مشتری و پاسخگویی حقوقی و کیفری در مقابل مراجع قضایی و قانونی خواهد بود. در این حالت بوتیسون بنا به تشخیص خود علاوه بر اخذ وجه التزام قراردادی مندرج در ماده ۶، راساً نسبت به قطع پنل فروشنده به فوریت اقدام خواهد نمود. 

4-17 فروشنده متعهد به حفظ محرمانگی نام کاربری و رمز عبور پنل سلر سنتر بوده و برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کلیه اقدامات لازم از جمله تغییر رمز عبور در دوره¬های متعارف وعدم افشای آن به اشخاص ثالث را مبذول خواهد داشت. بدیهی است مسئولیت هرگونه سهل انگاری در حفظ نام کاربری و رمز عبور، مسئولیت¬های ناشی از استفاده از رمز عبور و به طور کل، کلیه‌ی فعالیت¬هایی که تحت حساب کاربری و یا رمز عبور انجام می¬پذیرد بر عهده فروشنده می¬باشد. در صورت بروز هر گونه مشکل یا تخلف یا سوء استفاده اشخاص ثالث، فروشنده مسئول و پاسخگوی نهادها و مراجع ذیربط و جبران هرگونه خسارت احتمالی وارده است و باید در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز عبور اقدام نماید. فروشنده موظف است هرگونه مشکل احتمالی را سریعاً به بوتیسون اعلام نماید و جهت حل و فصل آن همکاری لازم را داشته باشد. در غیر اینصورت مسئولیت هرگونه سوء استفاده از پنل یا خسارات ناشی از آن بر عهده فروشنده است. 

4-18 فروشنده متعهد است مقررات لازم‌الاجرا علی‌الخصوص قانون تجارت الکترونیک و نظامات مختص این قانون (از جمله ارائه کالاهای سالم به مشتری، حفظ مهلت هفت روزه انصراف، ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد کالای عرضه شده در فضای مجازی) و قوانین و مقررات مالیاتی، صنفی، جرائم رایانه‌ای و مجازات اسلامی و نیز قوانین و مقررات تعزیرات و امور گمرکی و صادرات و واردات و مبارزه با قاچاق را رعایت نماید و همچنین تأیید می‌نماید که مجوزهای قانونی و توانایی‌های لازم را برای این فعالیت‌ها دارا می‌باشد. فروشنده ضمن آگاهی به این موضوع حق خود در خصوص هرگونه ادعای جبران خسارات را سلب و ساقط می‌نماید.

4-19 فروشنده موظف است در درج محتوای کالا در پنل خود، کلیه‌ی مقررات و شئون اخلاقی، اسلامی و قانونی را رعایت نموده و بدینوسیله مسئولیت هرگونه پاسخگویی در این خصوص به مراجع ذی صلاح یا اشخاص ثالث را می-پذیرد. 

4-20 در صورت تخلف از هر یک از تعهدات مندرج در این شرایط همکاری، فروشنده باید خسارات وارده به بوتیسون را جبران نماید و با امضای قرارداد همکاری می‌پذیرد در صورت بروز تخلف وعدم رعایت مفاد این شرایط همکاری، بوتیسون می¬تواند به تشخیص خود راساً نسبت به قطع پنل اقدام نماید. 

4-21 مطالباتفروشنده خواه ناشی از این شرایط همکاری، خواه ناشی از هر منشا دیگر، نزد بوتیسون از جمله تضامین می¬باشد و بوتیسون می¬تواند هر یک از مطالبات خویش، هزینه‌ها و خسارات را راسا از محل مطالبات وی یا هر یک از تضامین نزد خود وصول نماید.

4-22 فروشنده حق واگذاری جزئی و کلی حقوق و تعهدات خود را به موجب این قرارداد به اشخاص ثالث بدون موافقت کتبی و قبلی طرف دیگر، تحت هیچ عنوانی اعم از نمایندگی، وکالت، صلح حقوق و سایر عناوین، نخواهد داشت. و بوتیسون حق واگذاری را برای خود محفوظ می‌دارد. 

 

4-23 فروشنده موظف است کالاهای خود را با برچسب‌گذاری صحیح تحویل بوتیسون نماید. درصورتیکه کالا بدون برچسب مذکور، به انبار بوتیسون ارسال شود، کالا دریافت نخواهد شد و به هزینه فروشنده عودت می‌گردد چنانچه کالا توسط شخصی به غیر از فروشنده (پست/پیک)، بدون برچسب‌گذاری صحیح و مشخص بودن نام و نشانی فروشنده به هر علت به انبار بوتیسون، وارد شود، بوتیسون مسئولیتی درقبال این نوع کالاهای بدون مشخصات و برچسب صحیح نخواهد داشت. پس از اعلام به فروشنده در صورت قابل شناسایی بودن، فروشنده موظف است کالاهای مذکور را به هزینه خود استرداد نماید و تا حداکثر ۲۴ ساعت پس از اعلام بوتیسون، کالای جدید با برچسب‌گذاری صحیح را به انبار بوتیسون ارسال نماید. 

 

4-24 فروشنده موظف است نسبت به کالاهای عودت شده از سوی مشتریان، کالاهای معیوب، کالاهایی که در اثنای همکاری فروش آن‌ها ممنوع و غیر قانونی شده است یا به هر علت موظف به استرداد آن می‌باشد، اقدامات لازم نسبت به تحویل کالا از انبار بوتیسون را ظرف مدت ۴۵ روز پس از اعلام بوتیسون به ایشان از طریق پنل، انجام دهد. در صورت مراجعه فروشنده ظرف مهلت مقرر جهت استرداد کالاهای بندهای فوق ابتدا هزینه‌های انبارداری و خسارات و وجوه التزام، راسا توسط بوتیسون از مطالبات وی کسر و برداشت می‌شود و سپس کالا به ایشان عودت می‌گردد. اگر فروشنده مشمول خدمات ارسال بوتیسون باشد کالا توسط بوتیسون به ایشان ارسال می‌شود در غیر اینصورت باید شخصا برای دریافت کالا مراجعه نماید.

 

در صورت تکرار نقض تعهد به مدت سه بار، بوتیسون می‌تواند ضمن قطع دسترسی فروشنده به پنل حسب صلاحدید نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید. فسخ قرارداد مانع از مطالبه وجوه التزام و خسارات نخواهد شد. 

 

4-25- در صورتی که فروشنده جهت دریافت و استرداد کالاهای شرح زیر، اقدام ننماید: 

• کالاهای بدون برچسب صحیح، 

• کالاهایی که فروشنده تقاضای استرداد آن از انبار را نموده است، 

• کالاهای عودت شده از سوی مشتریان، 

• کالاهای معیوب، 

• کالاهایی که در اثنای همکاری فروش آن‌ها ممنوع و غیر قانونی شده است،

• یا به هر علت با توجه به مفاد این قرارداد، موظف به استرداد آن می‌باشد.

 

4-26 فروشنده متعهد به معرفی نماینده خود جهت آموزش و توجیه در خصوص نحوه استفاده از درگاه اینترنتی می‌باشد. متعاقباً فروشنده با استفاده از پنل، اعلام و اقرار می‌نماید که آموزش‌های لازم را فراگرفته و مسئولیت پنل را برعهده 

دارد و نمی‌تواند به ادعای ناآگاهی یاعدم اطلاع رسانی، ادعایی را علیه بوتیسون طرح نماید.


قوانین فروشگاه اینترنتی بوتیسون

Butison online store rules